Bokelji su sudbinski povezani sa pomorstvom – poruka je knjige” Kapetani i Jedrenjaci Herceg Novog”, autora Petra Palavršića, koja predstavlja vrijedno svjedočanstvo o pomorskoj prošlosti Novog u periodu od 1720. godine, pa do pred kraj 19. vijeka.
O knjizi koja je promovisana pred brojnom publikom u bašti Gradskog muzeja Mirko Komnenović, pored autora, nadahnuto su govorili dr Drago Šerović i Goran Komar.
Sadržaj knjige, uz istorijske činjenice, obogaćen je i sa oko 180 fotografija kapetana jedrenjaka, lučkih gradova i pomorskih karata mora, kojima su plovili novski pomorci.
Autor, Petar Palavršić rođeni Novljanin, dugogodišnji kustos Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru, odlučio je, nakon odlaska u penziju da ispravi nepravdu prema novskim kapetanima, o kojima se, u odnosu na Kotorane i Peraštane znalo veoma malo. Predani istraživački rad omogućio je da se u knjizi nađu imena mnogih zaslužnih kapetana, na žalost, gotovo zaboravljenih.
Knjiga, kao svojevrsna enciklopedija novskog pomorstva, obrađuje dva vijeka pomorstva u Herceg Novom, 18. vijek pod Mletačkom republikom i 19. pod austrijskom carevinom i potvrđuje činjenicu da su Bokelji sudbinski vezani za pomorstvo – kazao je dr Drago Šerović.
– U knjizi je obrađeno pomorstvo u njegovom punom integralnom značenju. Naznačeni su istorijski događaji koji utiču na pomorstvo, prisustvo i uticaj velikih sila. Prati se gradnja i razvoj jedrenjaka od gajeta na 4 vesla, pa do jedrenjaka sa nekoliko stotitna tona nosivosti. Naznačeni su svi tipovi brodova koji se koriste, data njihova imena i njihove vrlo lijepe fotografije. Predstavljena je i pomorska karta putanja, ruta, kojim se plovilo od Dubrovnika do Amerike i svi tereti koji su se prevozili. Obuka pomoraca, ispiti, sertifikati, dozvole i uvjerenja, vlasništvo, sastav posada, imena kapetana i jedrenjaka. Biografije značajnih pomorskih ličnosti, pomorski dnevnici, život na moru… – objašnjava on.
Mnogi Novljani će u knjizi naći svoje pretke i saznati interesantne detalje. No, knjiga provocira da se osvrnemo i na sadašnje stanje pomorstva, kaže Šerović.
– Od pomorstva u Boki danas, uglavnom, imamo pomorsko školstvo i pomorce. Iako ostali bez brodarskih kompanija, bez brodogradnje i remonta, bez pomorskog menadžmenta, bez esnafskog udruženja pomoraca, iako ostali bez majstorskog, inženjerskog, menadžerskog znanja, pomorci su ti koji svojim kapitalom čine da su Boka i Herceg Novi i danas znatno bogatiji od ostalih krajeva. Boku ne čine bogatom ni rizorti ni portovi, već upravo preko 6 hiljada pomoraca – ističe Šerović.
Rukopisna knjiga iz 18. vijeka koja je pripadala pođanskom pomorskom trgovcu Danilu Gligorovom Pavkoviću, bila je prema riječima dr Gorana Komara polazište za istraživanje istorije pomorstva Herceg Novog.
– Petar Palavršić je veoma dugo sabirao i sitematizovao podatke za ovaj pregled koji nam omogućuje saznanje o više od 80 familija sa novske teritorije, koje su dale kapetane duge plovidbe, kao i 42 familije koje su dale 4 i više kapetana – navodi on.
Autor knjige Petar Palavršič, ističući da se promocija održava u dvorištu jedne od najpoznatijih kapetanskih kuća – Komnenovića, ispričao je brojne detalje iz dva vijeka duge pomorske tradicije Herceg Novog.
– Pri kraju Mletačke republike, od 1780. pa dalje novski brodovlasnici su imali preko 50 velikih brodova i već su pretekli čuveni Perast i Prčanj. Dobrota je još ostala malo ispred njih. Od 1720. do 1880. godine 446 kapetana je zabilježeno na teritoriji hercegnovske opštine. To znači kad se saberu svi Prčanjani i Dobročani eventualno se može doći do tog broja – ističe Palavršić.
Posebno su vrijedni podaci o trgovačkim brodovima i Bokeljima koji su trgovali raznom robom, ploveći morima i okeanima. Mnogi pomorci su u olujama ili pomorskim bitkama izgubili živote. Čuveni venecijanski brodovi su, uglavnom, imali Bokelje u posadi, a mnogo teško zarađenog novca pomorci su uložili u svoj rodni grad. Knjiga kapetanima i jedrenjacima Herceg Novog – doprinos je vraćanju dijela duga prema njima.
Petrovu knjigu obavezno prevesti na engleskom jeziku, te je uz monografiju H.Novog darivati brojnim delegacijama i uglednim ljudima koji posjecuju nas grad. Takodjer je treba darivati svim djacima – luconosama prilikom zavrsetka srednje skole. Ta mladost treba da pretstavlja umni kapital za buducnost i tapiju na Petrovu knjigu.
Predivno vece…sama knjiga je dobra osnova i potvrda da Gradski muzej mora konacno da obnovi svoju pomorsko tehnicku zbirku koja je i ne tako davno i postojala…i sam autor je ukazao na tu nevjerovatnu cinjenicu,pomorci Herceg Novog to i zasluzuju odavno…
Ozbiljno vas pitam zašto se za ovakve promocije plaćaju ljudi izvan struke kad istoričar za to prima platu?
Nisi upućen. Ne prima on platu za to nego da prati i dojavi đe treba.
A dje treba???
A dje drugo no u komunitad!!!
A nešto o tome gdje se knjiga može kupit?
Sve čestitke za izdatu knjigu Petru Palavršiću!
Prelijepa promocija knjige. Imalo se zaista šta čuti i naučiti.
Ambijent savršen!
Mogu li da pitam kakve muzej kao ustanova ima koristi od ovih raznih manifestacija sto se odrzavaju u dvoristu,osim sto se radnici maltretiraju da stoje na rabotu do ponoci.Dali se naplacuje prostor ili slično???
Neznavenom se ne moze objasniti, ti imas mentalitet zakupca plaze i mentora iz PG, da se pitas ti bi i muzej “valorizovao”!!!
Ti mora da si kulturni radnik iz Snp-a kad tako pametno i mudro zboriš?!
Treba kustosi da se plate što rade prekovremeno i dodatak za noćni rad.
A zimu da im se plati da prespavaju!