Krater na Marsu prečnika 3,6km, već deceniju nosi ime Tivat, a poseban je kuriozitet da su upravo na ovom krateru primjećene određene sezonske tamne pruge za koje naučnici sumnjanju da su mogući tragovi kretanja vode. Činjenica da na Marsu postoji pojava/krater koja nosi ime Tivat, posebno je zanimljiva sa apekta promocije opštine Tivat.
-Po podacima dostupnim na interentu, ime kratera je odobreno 2011. godine od strane Međunarodne astronomske unije (eng. International Astronomical Union – IAU), a pominje se i u izvještajima Američke svemirske agencije (NASA) iz 2017. godine. IAU, između ostalog odgovorna je i za imenovanje nebeskih tijela i pojava, pa tako krateri na Marsu nose imena naučnika, pisaca ali i toponima manjih gradova svijeta- saopšteno je iz lokalne uprave Tivta.
Krater Tivat nalazi se na 45,9° južne geografske širine i 9,5° istočne geografske dužine.
Ovih je dana NASA uspješno spustila rover „Istrajnost“ na površinu Marsa, a njegov je zadatak nastavak istraživanje postojanja vode, odnosno života na ovoj ‘crvenoj planeti’.
Neko će posjetiti Tivat zato što se tako zove krater na Marsu?
I to je razlog da Opština Tivat uloži u promociju turizma?
Bolje da se malo uloži u promociju nauke, npr. da Crna Gora dobije prvu astronomsku opservatoriju, da naš narod sazna za egzoplanete, za organska jedinjenja pronađena na nebeskim tijelima, o tamnoj materiji, o novim proračunima Hablove konstante, o kosmičkom zračenju, itd.
Eto šanse da Crna Gora uputi misiju zvanu Morsko dobro da istraži tu novootkrivenu vodu u Tivtu i uđe u red svemirskih sila.
A i lici na Tivat
Dokon pop i jariće krsti. A percepcija lokalne samouprave izmjenjena je utoliko što je predvodi novinar, pa prema svecu i tropar.